تبلیغات
تور اروپا|قیمت تورهای اروپا 96|تور ایتالیا|تور فرانسه|تور یونان|88805252 - مطالب خرداد 1393

موقعیت جغرافیایی فرانسه

شنبه 10 خرداد 1393 10:47 ق.ظنویسنده : تور

 

موقعیت جغرافیایی فرانسه


Carte de France - Departement 

carte france departement

کشور فرانسه در نیمکره شمالی, غرب قاره اروپا و بین مدار 42 تا 51 درجه عرض شمالی و 8 درجه طول شرقی تا 5 درجه طول غربی قرار دارد. نصف النهار مبداء (گرینویچ) از فرانسه و نزدیکی شهر بوردو (Bordeaux) می گذرد, نقشه ی کشور فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است. فرانسه با شش کشور اروپایی مرز زمینی دارد. مرزهای این کشور از شمال به دریای مانش و بلژیک (620 کیلومتر), از شرق به لوکزامبورگ (73 کیلومتر), آلمان (451 کیلومتر), سوییس (573 کیلومتر), ایتالیا (488 کیلومتر) و موناکو, از جنوب به دریای مدیترانه, آندورا (6/56 کیلومتر) و اسپانیا و از غرب به اقیانوس اطلس و دریای مانش محدود می شود. طول کل مرزهای فرانسه 4/2892 کیلومتر است که طولانی ترین آنها با اسپانیا (623 کیلومتر) و کوتاهترین آنها با موناکو(4/4 کیلومتر) است. کشور فرانسه 3472 کیلومتر ساحل دارد. فرانسه را می توان به دو بخش عمده به شرح زیر تقسیم کرد:

1-    خاک اصلی و اروپایی فرانسه, شامل 21 استان و جزیره کرس در دریای مدیترانه به عنوان استان 22 ام؛

2-    سرزمین های ماورای دریاهای فرانسه که خود به چند بخش تقسیم می شوند:

الف- استانهای ماورای دریاهای فرانسه (Over Seas department and regions) که شامل 4 استان چهار دپارتمان گوآدلوپ (Guadeloup), ماتینیک (Martinique), گویان (Guiana) و رئونیون (Reunion) است.

ب- سرزمین های اشتراکی ماورای دریاهای فرانسه: (Over seas collctiveties) که از سال 2007 شامل 6 سرزمین به شرح زیر است:

·        پولینیزی فرانسه (French Polynesia)

·        مایوت (Mayotte)

·        سنت بار تلمی (Saint Barthelemy)

·        سنت مارتین (Saint Martin)

·        سنت پیر و میلکون (Saint Pierre and Miquelon)

·        والیس پیر و فوتونا (Wallis and Futuna)

پ- جزیره کالدونیای جدید (New Caledonia) که در تقسیم بندی (Suigenericcollectivity) قرار می گیرد که به دلیل اهمیت بالای آن فرانسه این زیر مجموعه از تقسیمات کشوری را تنها برای آن ایجاد کرده است؛

ت- سرزمین های ماورای دریاهای تحت سلطه ی فرانسه (Over seas territory) که اکنون تنها شامل سرزمین های جنوبی و جنوبگان (French Santhem and antractic Iands) میشود؛

ث- جزیره کلیپتر تون (Clipperton) در اقیانوس آرام و نزدیکی منطقه آمریکای لاتین.

د- سرزمین های تابعه فرانسه که از اقیانوس آرام تا دریای مدیترانه پراکنده اند, بقایای سلطه استعماری این کشور در جهان هستند. جمهوری فرانسه 674,843 کیلومتر مربع مساحت دارد. فرانسه وسیعترین کشور اروپای غربی و چهل و هشتمین کشور وسیع جهان است. سرزمین اصلی فرانسه که در اروپا واقع است, 547,030 کیلومترمربع وسعت دارد و تقریبا یک سوم مساحت ایران است.


برچسب ها: جغرافیای فرانسه ، تور فرانسه ،
آخرین ویرایش: - -