تبلیغات
تور اروپا|قیمت تورهای اروپا 96|تور ایتالیا|تور فرانسه|تور یونان|88805252 - مستعمرات فرانسه

مستعمرات فرانسه

یکشنبه 11 تیر 1391 01:27 ق.ظنویسنده : تور

 

 

رئونیون (Reunion)

جزیره کوهستانی و آتشفشانی رئونیون در غرب اقیانوس هند و حدود هفتصد کیلومتری شرق ماداگاسکار قرار دارد. مساحت جزیره 2,512 کیلومترمربع با حدود 63 کیلومتر طول و 45 کیلومتر عرض است. این جزیره رکوددار بارندگی در جهان است.در 16 مارس سال 1952 طی 24 ساعت در این جزیره 1870 میلیمتر و در ماه مارس سال 2007 نیز طی سه شبانه روز 3929 میلیمتر باران بارید.

جمعیت رئونیون در سال 2007, حدود 793,000 نفر اعلام شده است. ترکیب جمعیت آن تقریبا از 43% دو رگه های سیاه و سفید 26% سفید پوست, 20% تامیلی و بقیه از مهاجران سرزمین های مختلف اند.

اکثریت مذهب کاتولیک دارند و تعدادی مسلمان, بودایی و هندو نیز در جزیره وجود دارد.

آب و هوای گرم و مرطوب و باران فراوان, شرایط مطلوبی را برای کشت برخی محصولات مانند نیشکر به وجود آورده است. در گذشته اقتصاد جزیره بر کشاورزی و کشت محصولاتی مانند نیشکر, قهوه و ماهیگیری استوار بود؛ ولی به مرور رئونیون مورد توجه جهانگردان قرار گرفته و صنعت توریسم در آن روبه رشد است.

زبان رسمی آن فرانسوی و زبان محلی کریول است. جزیره از پنج بخش تشکیل شده و مرکز آن سی دنی (Saint-Denis) است. سن پل (Saint Paul), سن پیر (Saint Pierre), لتامپون (Le Tampon) و سن لویی (Saint-Louis) از دیگر شهرهای آن هستند.

در ابتدا رئونیون خالی از سکنه بود. نخستین بار سیاحان مسلمان آن را شناسائی کردند و به آن جزیره غربی گفتند. در سال 1513, پرتقالی ها آن را سانتا آپولونیا (Santa Apollonia) و فرانسویان در ابتدا به آن بوربون می گفتند, ولی بعد از انقلاب فرانسه به رئونینون تغییر نام داد. در طول چند قر اخیر جزیره, بارها میان قدرت های استعماری دست به دست شده است, ولی سرانجام تحت سیطره فرانسه قرار گرفت.

مایوت (Mayotte)

جزایر آتشفشانی مایوت با حدود 858 کیلومترمربع مساحت در غرب اقیانوس هند, شمال غربی ماداگاسکار و 320 کیلومتری شرق موزامبیک واقع شده است. بزرگترین جزیره آن گراند تر (Grand-Terre) با طول 39 عرض 22 کیلومتر است. مرتفع ترین محل آن ششصد و شصت متر ارتفاع دارد. آب و هوای مایوت گرم و مرطوب و پر باران است.

در سال 2007, جمعیت آن حدود 186,450 نفر اعلام شده است. حدود 98% مردم مایوت مسلمان اند. نام جزیره از زبان عربی و کلمه الموت گرفته شده است. افراد بومی مایوت را مائوره (Mahorais) می گویند. زبان محلی مایوت کیبوشی (Kibushi) و زبان رسمی فرانسوی است. مرکز مایوت, مامودزو (Mamoidzou) است. بیشتر مردم در روستاها و شهرهای کوچک زندگی می کنند. اقتصاد جزیره, بر کشاورزی و ماهیگیری استوار است. محصولات اصلی آن نیشکر, وانیل و قهوه است.

گوآدلوپ (Guadeloupe)

جزیره گوادلوپ با 1780 کیلومترمربع مساحت در حاشیه شرقی دریای کارائیب, در آمریکای مرکزی قرار دارد. گوادلوپ شمالی ترین بخش از جزایر بادگیر (Wind ward) و بخشی از مجمع الجزایر آنتیل کوچک محسوب می شود. علاوه بر جزیره اصلی, گوادلوپ از جزایر دیگری مانند: ماری گالانت (Marie-Galante), لادزیراد (La Desirade), لسنت (Le Saintes). سن بار تلمی (Sainte Barthelemy) و بخش فرانسوی جزیره سن مارتین (Saint Martin) تشکیل یافته است. جزیره اصلی گوادلوپ به دو بخش جداگانه گراندتر (Grande-Terre) و باس تر (Basse-Terre) تقسیم شده است. جزایر منشاء آتشفشانی دارند و بلندترین نقطه آنها آتشفشان لسوفریر (La Soufriere) با ارتفاع 1467 متر است. آب و هوای جزیره گرم و مرطوب و پر باران است. در سال 2006, جمعیت جزایر حدود 452,700 نفر اعلام شده است. ترکیب جمعیتی آن تقریبا 76% دو رگه های سفید و سیاه و سرخ 10% سفید پوست و 10% سیاه پوست است. مرکز جزایر شهر باس تر است. لزآبیم (Les Abymes), سنت آن (Saint Anne). پون آپیته (Point a Piter), لگوزیه (Le Gosier) از شهرهای مهم آن هستند. مذهب اغلب افراد کاتولیک و زبان رسمی فرانسوی است.

اقتصاد جزایر بر توریسم, کشاورزی, ماهیگیری, و صنایع سبک استوار است. بیشتر توریست ها از سرزمین اصلی فرانسه به این جزایر می آیند. نیشکر, موز, یام و آناناس از محصولات اصلی جزایر است. پول رایج مانند فرانسه یورو است. جزایر گوادلوب طی سفر دوم کریستف کلمب در سال 1493 کشف شد. این جزایر بارها بین قدرت های استعماری دست به دست شده است و سرانجام تحت حکومت فرانسه قرار گرفت.

مارتینیک (Martinique)

جزیره مارتینیک با مساحت 1128 کیلومتر مربع در حاشیه شرقی دریای کارائیب و جنوب دومینیکن در آمریکای مرکزی واقع شده است.

مارتینیک جزیره ای آتشفشانی و یکی از جزایر بادگیر مجمع الجزایر آنتیل است. مرتفع ترین نقطه آن آتشفشان مون پلی (Mount Pelee) با ارتفاع 1397 متر است. آب و هوای آن گرم, مرطوب و پر باران است. لورن (Lorrain) مهمترین رودخانه ی جزیره مارتینیک است. در سال 2007, جمعیت مارتینیک حدود چهارصدهزار نفر اعلام شده است. مرکز آن فور- دفرانس (Fort-De-France) با جمعیت 402000 نفر (سال 2008) است.

لولامانتن (Le Lamantin), شولشر (Schoelcher) و لوربر (Le Robert) از شهرهای آن هستند. فرانسوی, زبان رسمی و افراد بومی بیشتر به زبان کرل (Creole) صحبت می کنند.

به دلیل کوهستانی بودن, حدود یک پنجم مساحت جزیره قابل کشاورزی است. اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و ماهیگیری استوار است. انواع میوه, نیشکر, وانیل و توتون محصولات اصلی صنعت توریسم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مارتینیک در سال 1502 توسط کریستف کشف شده و طی سال های 1674-1635 در اختیار کمپانی های فرانسوی بوده است؛ ولی در سال 1674 دولت فرانسه کنترل آن را به دست گرفت. طی جنگ های قرون 18-17 بارها توسط نیروهای انگلستان مورد تهاجم قرار گرفته و تصرف شده است.

ژوزفین (Josephine) همسر ناپلئون در این جزیره متولد شده است. در 29 نوامبر 2007, زمین لرزه شدید 4/7 ریشتری جزیره را لرزاند و خسارت هایی را به بار آورد.

گویان فرانسه (French Guiana)

سرزمین گویان در شمال شرقی آمریکای جنوبی و سواحل غربی اقیانوس اطلس قرار دارد. گویان از غرب با سورینام, از شرق و جنوب با برزیل همسایه است و از شمال به اقیانوس اطلس راه دارد. تعدادی جزیره کوچک در ساحل گویان وجود دارد که متعلق به آن است.

گویان بین مدار 6-2 درجه ی شمالی و نزدیک خط استوار قرار دارد و آب وهوای آن گرم و مرطوب و پر باران است. مرتفع ترین نقطه آن کوه بلوو دو لینی نی (Bellevue de I Inini) با ارتفاع 851 متر است. مساحت گویان حدود 83,534 کیلومترمربع و در سال 2007 جمعیت آن حدود دویست و نه هزار نفر اعلام شده است. ترکیب جمعیتی آن تقریبا 54% متولدین گویان, 12% متولدین سرزمین اصلی فرانسه, 5% مهاجرین مستعمرات فرانسه در دریای کارائیب و 29% مهاجرین دیگر سرزمین ها هستند. اغلب مهاجرین گویان از کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل و سوینام آمده اند. بیشتر جمعیت دو رگه ها و اروپاییان هستند. مرکز گویان کاین (Cayenne) و مانا (Mana), سن لورن (Saint Laurent) و سینامری (Sinnamary) از شهرهای آن هستند.

اقتصادجزیره بیشتر بر کشاورزی و ماهیگیری استوار بوده, کاکائو, موز, نیشکر و برنج از محصولات عمده آن هستند. معادن مختلفی از جمله: طلا و بوکسیت درگویان وجود دارد. صنعت توریسم به خصوص اکوتوریسم نیز در حال توسعه است. مرکز فضائی فرانسه که موشک های فضایی از آن پرتاب می شود درگویان قرار دارد. این مرکز مهمترین پایگاه فضایی فرانسه است. در این مرکز حدود 1700 نفر مشغول به کار هستند و یک چهارم تولید ناخالص گویان متعلق به این پایگاه فضایی است.

سن پیرو میکلون (Saint-Pierre and Miquelon):

این جزایر در اقیانوس اطلس شمالی و در بیست و پنج کیلومتری سواحل شرقی کانادا قرار گرفته اند. وسعت جزایر حدود دویست و چهل و دو کیلومتر مربع و جمعیت آنها حدود هفت هزار نفر است.

مجمع الجزایر از دو جزیره اصلی سن پیرومیکلون و چهار جزیره کوچک تر تشکیل شده است. آب وهوای جزایر سرد و شغل اصلی ساکنان آن ماهیگیری است.

پولینزی فرانسه (French Polynesia)

مجمع الجزایر پولینزی در اقیانوس آرام, حدود سه هزار کیلومتری جنوب جزایر هاوائی, بین نیوزلند و آمریکای جنوبی واقع شده است. این مجمع الجزایر شامل سی و پنج جزیره آتشفشانی و بیش از یکصد و هشتاد جزیره کوچک مرجانی است. سطح خشکی این جزایر حدود 3660 کیلومتر مربع است که در پهنه ای وسیع از اقیانوس قرار دارد. بزرگترین جزیره آن تاهیتی (Tahiti) و مرکز آن شهر پاپت (Papeet) است. کوه اورنا (Orohena) در تاهیتی با ارتفاع 2.241 متر بلندترین نقطه پولینزی است. در سال 2007 جمعیت جزایر حدود دویست و شصت هزار نفر اعلام شده است.

آب و هوای جزایر گرم, معتدل و پر باران است. اقتصاد جزایر بر کشاورزی و ماهیگیری استوار بوده و صنعت توریسم نیز در آن رشد کرده و اهمیت یافته است. جزایر پولینزی در سال 1521 توسط دریانورد مشهور پرتقالی ماژلان (Magellan) کشف شده است. فرانسه آزمایشات هسته ای خود را در برخی از این جزایر انجام می دهد. این آزمایشات باعث صدمه دیدن بخشی از محیط زیست منطقه شده است؛ از سوی دیگر مرکز تحقیقات و آزمایشات هسته ای موجب رونق اقتصادی جزایر شده است.

کالدونیای جدید (New Caledonia) یا کاناکی (Kanaky)

جزایر کالدونیا با وسعتی حدود 18.575 کیلومترمربع در اقیانوس آرام و حدود یک هزار و دویست کیلومتری شرق استرالیا قرار دارد. کالدونیا از یک جزیره اصلی و تعدادی جزیره کوچک تشکیل شده است. آب و هوای آن معتدل و مرطوب با متوسط بارندگی سالیانه حدود یک هزار و پانصد میلیمتر است. در سال 2007 جمعیت جزایر, 240400 نفر اعلام شده است. افراد بومی, کاناک (Kanak) نامیده می شوند و حدود چهل و پنج درصد افراد ساکن جزایر را تشکیل می دهند.

کالدونیا معادن نیکل با ارزشی دارد. طبق برخی گزارش ها یک چهارم نیکل جهان از این معادن استخراج می شود.

کشاورزی و ماهیگیری در جزایر رونق دارد و صنعت جهانگردی کالدونیا رو به پیشرفت است.

نومثا (Noumea) مرکز کالدونیا (در سال 2007) حدود 91400 جمعیت دارد. شهر نومئا طی جنگ جهانی دوم مرکز فرماندهی متفقین در منطقه بوده است.


برچسب ها: مستعمرات فرانسه ، رئونیون ، کالدونیا ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر