تبلیغات
تور اروپا|قیمت تورهای اروپا 96|تور ایتالیا|تور فرانسه|تور یونان|88805252 - تاریخ ایتالیا - تاریخچه مختصر ایتالیا

تاریخ ایتالیا - تاریخچه مختصر ایتالیا

جمعه 22 خرداد 1394 10:02 ق.ظنویسنده : تور

 

تاریخ ایتالیا

حدود سیزده قرن پیش از میلاد, مردم اروپای مرکزی در نواحی شمالی سرزمینی که امروز کشور ایتالیا قرار دارد, ساکن شدند. سپس اتروسک ها در شمال رود تیبر و یونانی ها در کرانه های جنوبی ایتالیا مستقر شدند. در اواخر قرن ششم پیش از میلاد, سلت ها به ایتالیا تاختند و اتروسک ها را از دره رود پو به سوی جنوب راندند. همین سلت ها بودند که با سامنیت, لاتین و سابین ها آمیخته و با تصرف اراضی پیرامون و دوردست, امپراتوری بزرگ روم را پایه گذاری کردند. امپراتوری روم در سال 395 میلادی به دو امپراتوری روم غربی و روم شرقی تقسیم شد. امپراتوری روم غربی که مقر آن در ایتالیا قرار داشت تا سال 476 میلادی ادامه یافت. امپراتوری روم شرقی یا بیزانس که بر جنوب و جنوب شرقی اروپا و غرب آسیا حکومت می کرد تا سال 1453 میلادی دوام آورد. امپراتوری روم شرقی که خود را جانشین امپراتوری روم غربی می دانست و ایتالیا را از آن خود می شمرد, در اواخر قرن پنجم به فرماندهی تئودوریک (Theodoric) به ایتالیا حمله و آنجا را تصرف کرد. پس از مرگ تئودوریک, ایتالیا مدتی دچار هرج و مرج شد و تنها پاپ مقام و موقعیت خود را همچنان محفوظ داشت.

در سال 568, لومباردها که در اتریش- مجارستان می زیستند به نواحی شمالی ایتالیا حمله بردند و به مرور بر سرتا سر ایتالیا به جز ایالات پاپی (Papa states) که زیر نظر مستقیم و قوانین پاپ اداره می شد و نیز سواحل جنوبی, استیلا یافتند. در نیمه اول قرن هشتم میلادی, لومباردهابه روم تاختند و پاپ را وادار کردند تا از شاه فرانسه کمک بخواهد. شارلمانی پسر پادشاه فرانسه, لومباردها را مغلوب و در سال 800 میلادی با حمایت پاپ به عنوان امپراتور روم غربی در رم تاجگذاری کرد. شارلمانی و پدرش, قلمرو پاپ را توسعه داده و خود را از تسلط امپراتوری روم شرقی رها ساختند. شارلمانی در سال 814 درگذشت و لوئی اول پس از او به سلطنت رسید, و با مرگ وی در سال 840 متصرفاتش میان سه تن از پسرانش تقسیم شد و ایتالیا به پسر ارشدش لوتاداول رسید. در سال 962 میلادی اوتوی اول پادشاه آلمان به دعوت پاپ به ایتالیا حمله و به نام امپراتور تاجگذاری کرد و با اتحاد آلمان و ایتالیا امپراتوری مقدس را تاسیس کرد. اما تسلط امپراتوران مزبور بر ایتالیا همواره متزلزل بود. در قرن یازدهم میلادی ایتالیا به دست نورمن ها افتاد و چندی بعد به تصرف خاندان هوهنشتاوفن (Hohenstaufen) درآمد. سپس به آنژون ها و پادشاهان سیسیل منتقل گردید.

در سال 1494, ایتالیا به میدان جنگ فرانسه و خاندان هابسبورگ (Habsburg) مبدل گردید, جنگ های قرن هفدهم  و هجدهم ایتالیا را به تصرف بیگانگان سوق داد. طی جنگ های انقلاب فرانسه , ایتالیا به تصرف ناپلئون درآمده و تغییرات فراوانی در نقشه ی سیاسی آن به عمل آمد و در سال 1805 رسما تحت سلطنت ناپلئون اول قرار گرفت.

کنگره وین در سال 1815 وضع ایتالیا را به زمان قبل از ناپلئون باز گردانید. سرانجام فعالیت های میهن پرستان ایتالیا پس از سال ها تلاش و مبارزه در سال 1848 به نتیجه رسید, به کوشش وکتورامانوئل (Victor Emmanuel) و کاوور (Cavour) و گاریبالدی (Garibaldi), ایتالیا به وحدت رسید. ویکتورامانوئل دوم در سال 1861 در حالی که هنوز رم و ونتیا (Venetia) و بخشی از ایالات پاپی از تصرف او خارج بود, به پادشاهی ایتالیا رسید. در جنگ 1866 اتریش و پروس, ایتالیا به طرفداری پروس وارد جنگ شد و ونتیا را به دست آورد و رم را نیز در سال 1870 تصرف, وبه کشور الحاق کرد.
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر